10 ciekawostek z świata muzyki Cz.2

W roku 1912  włoski poeta awangardowy Filippo Marionetti opublikował manifest Musica Futurista, który mówił : "Celem jest stworzenie muzycznej duszy mas pracujących, wielkich fabryk, kolei żelaznej, transatlantyckich liniowców, samochodów i samolotów, by połączyć wielkie tematy muzyczne z królestwem maszyn i zwycięskiej elektryczności". Brnąć w tą ideologię możemy jendoznacznie stwierdzić, iż muzyka elektroniczna od samego początku wywierała ogromny wpływ na sztukę XX wieku. 

 Dokładnie 12 czerwca 1926 roku w Nowym Jorku odbyła się na falach WRNY radiowa transmisja pierwszego polifonicznego instrumentu elektronicznego o nazwie Pianorad. Zagrał na nim Ralph Christman. Dwa lata później odbyła się premiera urządzenia o nazwie Dynaphon - nowego urządzenia elektronicznego.

✬ Najbardziej monotonny utwór skomponował niemiecki kompozytor Peter Cornelius (1824-1874). W utworze Jeden ton ten sam dźwięk powtarza się w 30 taktach 80 razy.

 Amerykański kompozytor i pianista George Antheil (1900-1959) zasłynął z wykorzystywania w swoich utworach dzwonków do drzwi, dźwięków klaksonów, silników samochodowych. W Balecie mechanicznym Antheil wykorzystał odgłos silników samolotowych.

✬ Fryderyk Chopin dał w swoim życiu tylko 30 publicznych koncertów.

 W 1956 roku, pierwszy telewizyjny występ Elvisa Presleya (1935-1977) obejrzało 55 milionów Amerykanów.

 W 1977 roku Amerykańska Konferencja Muzyczna orzekła, że najtrudniej nauczyć się jest grać na oboju i rogu francuskim, a najłatwiej na małej, czterostrunowej gitarze pochodzenia hawajskiego zwanej ukulele.

 Szwajcarski pianista Joe Miller w czasie 11 godzin i 50 minut zagrał milion dźwięków na fortepianie, ustanawiając w ten sposób światowy rekord.

 Jedynymi plemionami na świecie, które nie znają muzyki są Weddowie na środkowym Cejlonie i niektóre szczepy Patagonii (Argentyna).

 Jedynym instrumentem, na którym gra się lewą ręką jest waltornia.




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz